• درباره كتابخانه

معرفي كتابخانه مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما

 

مقدمه

  كتابخانه مركز پژوهشهاي اسلامي جزء كتابخانه­ هاي تخصصي با رويكرد رسانه­ اي و هنر ديني بوده كه در سال 1373 همزمان با شروع به كار مركز، سرويس­د هي و مجموعه­ سازي خود را آغاز نموده است. اين كتابخانه توانسته است منابع معتبري در حوزه رسانه (تلويزيون، راديو و...)، هنر (سينمائي، هنرهاي ترسيمي، نقاشي، هنرهاي تزئيني...) و ارتباطات فراهم كرده و منابع مرجع موضوعات ديگر همچون دين، فلسفه، تاريخ، ادبيات، علوم اجتماعي، سياسي و... را گردآوري و ارائه نمايد.

 

منابع كتابخانه

مجموعه كتابخانه شامل كتب فارسي، عربي، لاتين، نشريات ادواري فارسي، جزوات، پايان­ نامه­ ها و... مي­باشد، كه روزانه مورد مراجعه و استفاده محققين، پژوهشگران، دانشجويان و دوستداران كتاب قرار مي­گيرد. اين كتابخانه هم اكنون با دارا بودن بيش از 23000 عنوان كتاب فارسي، 500 عنوان كتاب لاتين، 226 عنوان نشريه، 166 عنوان پايان ­نامه، 211 عنوان جزوات پژوهشي و بيش از 800 عضو فعال، بزرگ­ترين كتابخانه موجود در سازمان صدا و سيماست.

 

روش طبقه ­بندي

 رده­بندي و فهرست نويسي كتابخانه به­ صورت موضوعي و بر اساس رده­ بندي كتابخانه كنگره (LC) مي­باشد. كه با استفاده از نرم­ افزار سيمرغ جستجوي منابع، امانت، گزارشات و... به­ صورت مكانيزه انجام مي­گيرد.

نظام دسترسي

       نظام خدمات­ دهي اين كتابخانه بصورت سيستم و قفسه ­باز مي­باشد. لذا مراجعين به قفسه­ ها و منابع دسترسي مستقيم دارند. و با استفاده از يك دستگاه رايانه، منابع و موضوعات مورد نياز خود را جستجو كرده و با راهنمايي رده كتاب، به منابع دست پيدا مي­كنند.

خدمات كتابخانه:

   مهمترين خدمات كتابخانه عبارتند از :

1.   گردآوري كليه منابع (اعم از كتاب، روزنامه، مجلات، بولتن­ ها و نشريات ادواري و...) از طريق خريد مستقيم، اهدايي و مبادله آثار مركز با انتشارات و كتابفروشي­ هاي معتبر.

2.   تنظيم و رده ­بندي منابع تهيه شده و ورود اطلاعات آنها به نرم­ افزار سيمرغ جهت دسترسي سريع و آسان به منابع مورد نياز.

3.   سرويس­ دهي و امانت­ دهي منابع مورد نياز به اعضاي كتابخانه، همچنين فراهم آوردن محيطي مطلوب براي مطالعه و ايجاد شرايطي كه در آن مراجعين، تحقيقات و پژوهشهاي خود را  به نحو احسن به انجام رسانند.

بخشهاي مختلف كتابخانه

الف. بخش خدمات فني

1.      مجموعه­ سازي:

انتخاب، سفارش و فراهم­ آوري منابع اطلاعاتي و نيز بهنگام نمودن اين منابع با توجه به نياز محققان، پژوهشگران از طريق كارگزاران، فروشگاههاي كتاب، نمايشگاههاي داخلي و بين­ المللي كتاب و ارتباط با ناشران داخلي و خارجي از جمله وظايف بخش مجموعه­ سازي است.

2.      سازماندهي مواد

آماده­ سازي، ثبت و فهرست نويسي كتاب­ها و مقالات و ورود اطلاعات به نرم ­افزار كتابخانه در اين بخش انجام مي­گيرد.

ب. بخش خدمات عمومي

1. بخش مرجع:

هدف از ارائه خدمات مرجع، كمك به مراجعه­ كننده براي دستيابي به اطلاعات مورد نظر اوست. آگاهي در زمينه منابع موجود در كتابخانه مركز و ساير مراكز تخصصي، ياري رساندن به مراجعين جهت جستجو در رايانه و يافتن كتابهاي مورد نياز و استفاده از منابع مرجع از جمله وظايف اين بخش مي باشد.

 

2. بخش امانات:

بخش امانت با توجه به آيين­نامه كتابخانه راهنمايي تمام مراجعين در بدو ورود به كتابخانه را بر عهده دارد. ثبت اطلاعات مربوط به اعضا و اطلاعات مربوط به امانت و بازگشت كتابها در پايگاه امانت نرم­ افزار كتابخانه و چينش كتابهاي بازگشتي در قفسه كتابها از ديگر وظايف اين بخش به شمار مي­رود. بخش امانات كتابخانه از ساعت 8 صبح لغايت 18 آماده پاسخگويي به مراجعين است.

ج. بخش نشريات:

در اين بخش بيش از 200 عنوان نشريه در موضوعات گوناگون گردآوري و آرشيو مي­شود. اين نشريات به طرق مختلف از جمله اشتراك، تبادل و اهدايي تهيه مي­گردد. همچنين نرم­ افزار نمايه مطبوعات ايران به صورت تحت شبكه در كتابخانه و كليه واحدهاي مركز قابل دسترسي و جستجو مي­باشد.

د. بخش اينترنت:

اين بخش با دارا بودن تعداد 9 دستگاه رايانه، خدمات اينترنتي از جمله دسترسي به پايگاههاي اطلاعاتي اشتراكي و رايگان را ارائه مي­دهد. پژوهشگران در اين بخش مي­توانند از مقالات و منابع اطلاعاتي پايگاههايي مانند noormgs، magiran، aftab و... با استفاده از كد اشتراك كتابخانه به صورت رايگان استفاده نمايند.   

 

نحوه دسترسي از طريق وب

در پي يكپارچه ­سازي كتابخانه­ هاي صدا و سيما، كتابخانه مركز پژوهشهاي اسلامي نيز همراه با ساير كتابخانه­ هاي سازمان در دسترس قرار گرفته است. بدين ترتيب پژوهشگران جهت آگاهي از فهرست و اطلاعات كتاب شناختي كتب و منابع كتابخانه به آدرس http://lib.irib.ir مراجعه فرمايند. همچنين اعضاي كتابخانه از طريق آدرس فوق مي­توانند به تمديد كتب امانتي و يا رزرو ديگر منابع اقدام نمايند.